Kraniosakrální terapie

Kraniosakrální biodynamická terapie

je jemná šetrná metoda, která celostním  a bezpečným přístupem pomáhá našemu systému najít cestu k rovnováze – tedy zpět ke zdraví. Naše tělo je moudré. Stejně jako dovede uchovávat v buněčné paměti prožitá emoční i fyzická traumata, dokáže je při vhodných podmínkách přirozenou cestou zpracovat a uvolnit.

více informací...
Průběh a účinky kraniosakrální biodynamické terapie

Klient leží oblečený v pohodlné pozici na lehátku a terapeut mu po dohodě jemně přikládá ruce na nebo pod tělo na potřebná místa na těle. Kontakt je velmi lehký a hranice respektující. Na začátku terapeut doprovází systém klienta do klidových stavů, ve kterých začíná uzdravování. Terapeut naslouchá projevům klientova zdraví a podporuje průběh léčivých procesů. Ty probíhají na všech úrovních – fyzické, psychické, emocionální i spirituální. Integrace, tj. zapojení změn do fungování tělesných systémů terapii uzavírá.

Kraniosakrální biodynamická terapie přináší optimalizaci zdravotního stavu, zklidnění a uvolnění napětí, rozpouští napětí fascií, zlepšuje fungování nervového, hormonálního a  imunitního systému a zlepšuje schopnost regenerace tkání a orgánů. Terapie pomáhá ke zmírnění a odstranění bolestí, při léčbě traumat a posttraumatických symptomů , nabízí podporu v těhotenství a v raném věku dítěte, přináší zkvalitnění života u dlouhodobě nemocných a seniorů.

Účinky kraniosakrální biodynamické terapie.

Při zdravotních potížích vede:

 • ke zmírnění bolestí a chronických potíží pohybového ústrojí
 • při bolestech zad a degenerativních změnách páteře a kloubů
 • při problémech s čelistmi, dutinami a dysfunkcích v oblasti ušní, nosní, neuralgiích, obrně lícního nervu
 • při potížích očních a poruchách zraku
 • při bolestech hlavy, migrénách
 • harmonizace hormonálního a nervového systému, při menstruačních potížích
 • potíže zažívací, harmonizace metabolizmu

K léčení traumatu a posttraumatických symptomů:200

 • po operačních stavech, úrazech a nehodách
 • k rozpuštění emocionálních a fyzických šoků
 • při poruchách spánku
 • proti chronické únavě, při stavech vyčerpanosti
 • proti depresím

Jako podpora v procesu osobního růstu:

• prohlubuje uvědomování si sebe a zlepšuje všímavost ke svému tělu
• integruje tělo-mysl-duši
• harmonizuje nervový systém
• zmírňuje stres a napětí

Ošetření trvá 1-1,5 hod.

Objednat se můžete telefonicky na čísle 605152604 ( nejlépe v době mimo konzultace tj. 8-9, nebo 18-19hod) nebo emailem na h.chocholata@seznam.cz.

Kraniosakrální osteopatie (CSO)

je velmi jemná, neinvazivní, manipulační technika, která pracuje s konceptem kraniosakrálního systému, tak jak jej popsal Dr. J.E. Upledger a jeho předchůdci. více informací...

Principem desetibodového Upledgerova protokolu je vyšetření mobility nebo-li pohyblivosti kraniosakrálního systému a uvolnění odhalených kompresí a zablokováných tkání.Veškeré používané manipulace nepřesahují tlaku nebo tahu pěti gramů. Pro vaší představu je to váha asi desetikoruny.

Terapeut k nastolení harmonie využívá autoregulační schopnosti organismu. Tím je terapie velmi bezpečná. Tato terapie je určena všem věkovým kategoriím, ošetření může být aplikováno na novorozenci, seniorech, ale také na lidech umírajících, nebo těžce zdravotně handicapovaných.

Indikace k ošetření CSO 

Kraniosakrální systém  zahrnuje lebku (kránium), intrakraniální a spinální membránový systém, mozkomíšní tekutinu, celý páteřní kanál, včetně kosti křížové (sakrum). Terapeut cvičeným hmatem testuje mobilitu jednotlivých částí kraniosakrálního systému, jestliže diagnostikuje v systém omezení (restrikce) a patologie, které brání zdravým a přirozeným funkcím organismu, velmi jemně systém koriguje.

Obecně CSO přispívá k stimulaci a harmonizaci fyzických a psychických sil jedince. Lze ji aplikovat u krátkodobých potíží akutního rázu i u chronických stavů. Velmi jemně jsou podporovány přirozené autoregulační schopnosti, které napomáhají vylepšit funkci mozku a míchy a další systémy související s CNS: nervový, imunitní, hormonální, neuromuskuloskeletální· vaskulární a respirační.

Je vhodná zvláště pro následující stavy:

· autismusheart-558528_960_720
· astma
· bolesti hlavy, migrény
· cerebralní paralýza
· downův syndrom
· deprese
· DMO
· enuréza – noční pomočování
· epilepsie
· exophtalmus – vystoupení oka z očnice
· horečka
· mentální retardace
· meniere syndrom
· motání hlavy – závratě
· ochrnutí obličeje
· cukání v obličeji
· glaukom – zelený zákal
· chřipka
· onemocnění oběhového systému srdce
· hyperkinetický syndrom
· herpes – pásový opar
· hypertenze – vysoký krevní tlak
· neurastenie
· rachitida – křivice
· nespavost
· sinisitis – zánět vedlejších nosních dutin
· skolióza
· strabismus
· struma
· smyslové vady
· neuralgie trigeminu
· patologické změny páteře
· zápal mozkových blan
· záněty středouší /

 

 

017Ošetření miminek, kojenců,batolat i starších dětí  má velmi příznivý vliv na jejich tělesný i mentální vývoj.

Při ošetření je dítě stále v bezpečném kontaktu se svým rodičem. Terapie probíhá formou velmi lehkých a konejšivých dotyků. více informací...

Terapeut respektuje pohodlí a potřeby dítěte i rodičů a podporuje příznivý průběh léčivého procesu.

Podpora pro těhotné a novorozence

 • vhodné jako podpora a příprava na porod
 • poporodní integrace matky a dítěte
 • rozpouští problémy vztahující se k traumatickému porodu
 • podpora kojení
 • pomoc při nespavosti a plačtivosti dítěte
 • pomoc při bolestech břicha a kolikách
 • pomoc při bolestivém prořezávání zoubků

Podpora u starších dětí

 • vhodné pro hyperaktivní děti a děti s poruchami učení
 • podpora při růstových problémech u dětí (skolióza, lordóza)
 • podpora při zvládání stresových situací, trémě, šikaně

 

 

Historie kraniosakrální osteopatie 

je v celku krátká a váže se ke třem mužům.více informací...

Prvním je Dr. Adrew Taylor Stills (1828 – 1917) zakladatel osteopatie. Dr. Stills studoval především systém kostry a jeho změny při různých nemocech. Odtud pochází název osteopatie.

Druhý muž Dr. Wiliem Garner Sutherland (1873 – 1954) je žákem Dr. Stilla a je považován za zakladatele kraniální osteopatie. Kolem roku 1900 začal zkoumat lidskou lebku a zjistil, že jednotlivé lebeční kosti jsou do sebe zakousnuty jako dětská skládanka a lebeční švy umožňují jednotlivým částem lebky pohyb. Ten označil Dr. Sutherland jako „primární dýchání“ nebo-li kraniální rytmus a tento pohyb lebky je předmětem zkoumání kraniosakrálního systému. Proč sakrálního, protože dura mater (tvrdá plena mozková) doprovází míchu až ke kosti křížové, jde tedy o souhru systému propojeného mezi kraniem(lebkou) a sakrem (kostí křížovou). Dr. Sutherland vypracoval logický strukturovaný biomechanický koncept a brzy zjistil, že mikropohyby lebky se dají experimentálně napodobit a je možné je cítit rukama. Dalších několik let se učil tento pohyb lebky cítit a dělal různé experimenty pomocí přilbice, kterou utahoval na jednotlivých kostech lebečních a jeho žena zapisovala, co se děje – jestli hůře vidí nebo má horší rovnováhu atd. Na základě těchto experimentů určoval, jak pohyblivost lebečních kostí působí na jednotlivce a jaký význam má pro lidské tělo, zjistil, které pohyby jsou normální a které abnormální. Dr. Sutherland rozvinul terapii jemných manipulací k nastolení harmonie v kraniosakrálním systému.

Další, kdo tuto metodu rozvinul, byl americký chirurg John E. Upledger, který jí dal název kraniosakrální terapie (CST). Tento systém doplnil teorií funkce kraniosakrálního systému (Likvor model).V roce 1970 si všiml během operace krku podivného rytmu na míšní membráně. Zaznamenal, že tento rytmus je odlišný od dechového a srdečního rytmu. Nikdo z jeho kolegů mu nedokázal vysvětlit, co za rytmus během operace pozoroval. O dva roky později Dr. Upledger navštívil seminář, který vysvětloval Sutherlandovy myšlenky a učil některým jeho technikám. V roce 1975 získal Dr. Upledger grant na výzkum kraniosakrálního systému na Michigenské státní univerzitě. Na základě výzkumu a vlastní praxe významně tuto metodu zdokonalil. Během dvaceti let svojí klinické praxe začal publikovat a to zejména učebnice CS terapie: Craniosacral Therapy I. a II. a pro veřejnost vydal knihu: Your Inner Physician and You (Ty a tvůj skrytý lékař). Tato kniha byla přeložena do českého jazyka a vydánaNakladatelstvím Modrý klíč, je určena laické veřejnosti a vysvětluje objevení CS systému a postupy této metody.

/Text byl převzat z www.csosteopatie.cz/ 

Ošetření trvá 1-1,5 hod. Ceník najdete zde

Objednat se můžete telefonicky na čísle 605152604 ( nejlépe v době mimo konzultace tj. 8-9, nebo 18-19hod) nebo emailem na h.chocholata@seznam.cz.